2016 februárjában kezdődött és idén februárban zárul a magyar kormány Emberi Erőforrás és Támogatáskezelő szervezete által szervezett és támogatott Gulág Emlékév.
Vargha Tamás a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára tavaly februárban a következő szavakkal emlékezett a kommunizmus áldozatainak emléknapján az áldozatokra: „ A hősök ma is velünk élnek, még együtt emlékezhetünk azokkal, akiknek erkölcsi tartása áttörte a kommunista diktatúra falait, az ő életpályájuk legyen tanulság mindannyiunk számára.” A Gulág mozaikszó jelentése: Javítómunka-táborok Főigazgatósága. A munkatáborok rendszere behálózta az egész sztálini Szovjetuniót, jelentős részük még a bolsevikok hatalomra jutásának (1917) következtében jött létre. Az 1920-as és 1950-es évek között több tízmillió ember raboskodott ezekben a lágerekben, köztük kb. 800 ezer magyar honfitársunk, akik közül kettőszázezren (más becslések szerint háromszázezren) soha nem tértek haza, elpusztultak a tábori élet poklában: éhínség, járványok és az őrök brutalitásának következtében. A rendszerváltás előtti szocialista időszakban tilos volt minderről beszélni és annak ellenére, hogy napjainkban sorra jelennek meg a témával foglalkozó kiadványok, a történelemoktatásban és a köztudatban sem sikerült még méltó módon kezelni a magyar történelem ezen epizódját.
A Gulág Emlékbizottság szervezésében országos történelem versenyre került sor, melyre 83 középiskola csapata jelentkezett, köztük a kisteleki Árpád Fejedelem Gimnázium és Szakgimnázium csapata is (Bartos-Elekes Katalin, Balogh Kata, Remzső Stefi 12/A osztályos tanulók). Az első két internetes forduló a versenyzők lexikális tudását tette próbára, a meglehetősen terjedelmes szakirodalom alapján. A két netes forduló után iskolánk csapata a 6. helyen jutott tovább a szóbeli döntőbe, melynek színhelye a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem volt (ez alkalomra egy dolgozatot és egy prezentációt kellett készíteni egy általunk szabadon választott személyről s az ő sorsán keresztül bemutatni a Gulág világ poklát). A döntőbe jutott csapatok színvonalas vetélkedőben küzdöttek meg egymással egy írásbeli és egy szóbeli fordulóban. Az írásbeli részben képfelismerés, idézet felismerés és vaktérképes feladatok állították komoly próbatétel elé a középiskolás diákokat. A szóbeli döntőbe az írásbeli forduló első hat helyezettje jutott be, sajnos az AFG tanulóinak ez nem sikerült.
A vetélkedőt rendkívül színvonalasan szervezték meg, a megnyitón például egy kilencvenéves, a Gulágot megjárt költő és műfordító, Galgóczy Árpád is felszólalt. A hattagú szakmai zsűri tagjai a korszak legismertebb kutatói voltak ( a zsűri elnöke Dr. Ujváry Gábor). Az írásbeli és a szóbeli forduló szünetében pedig a Madách Tánc – és Színművészeti Szakgimnázium tanulóinak mozgásszínházát tekinthettük meg: az általuk előadott lágertörténet igazán szívbe markolóan sikerült.
A délutáni eredményhirdetésen a résztvevő csapatok értékes jutalmakat vehettek át: Az AFG-s diákok részvételét könyvcsomaggal honorálták a szervezők. A díjakat Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, valamint Menczer Erzsébet a SZORAKÉSZ ( A Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete) elnöke adta át a csapatok képviselőinek és a felkészítő tanáraiknak.
2017. február 24-25-én, Kecskeméten, a Pallasz Athéné Egyetem GAMF Műszaki és Informatikai Kara épületében kerül sor egy diákkonferenciára és workshopra a Gulág témakörével kapcsolatban, melyre az AFG csapatát is meghívták.
Jeremiás Csaba
felkészítő tanár