2019. március 18-22 között a kisteleki Árpád Fejedelem Katolikus Gimnázium és Szakgimnázium tanulói is bekapcsolódtak az országosan meghirdetett Fenntarthatóság Hete programba.
A hetet, a Földet és az emberiséget veszélyeztető környezeti problémák megismerésével kezdték: globális felmelegedés, vízhiány, csökkenő energiakészlet, klímaváltozás. A második naptól már a lehetséges megoldásokat keresték:
- ismerkedtek a környezettudatos életmód elméleti, gyakorlati kérdéseivel,
- a fenntartható háztartás gyakorlati praktikáival,
- a talpunk alatti kincsekkel (bányászott nyersanyagokkal és energiahordozókkal),
- élelmünk útjával a farmtól az asztalig,
- a háztáji természetvédelem gyakorlatával,
- kiállított posztereken tanulmányozták a fenntartható anyaghasználatot és az éjszakai fényszennyezések hatásait,
-„Ezernyi árnyalatban” csodálhattak természetfotókat. A programok egy része a Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület szervezésében valósult meg.
- Megismerkedtek két közösségi vállalkozás működésével: a Cargonomia teherbiciklikkel végez futárszolgálatot, többek között bioélelmiszert szállítanak házhoz Budapesten és környékén. A teherbicikliket ki is próbálhatták. A Cyclonomia pedig hulladék anyagok újragondolásával, újrahasznosításával foglalkozik – ebbe is bekapcsolódtak, bicikligumi belsőből készítettek divatos fülbevalókat, karkötőket, öveket.
- Látogatást tettek a kisteleki Unichem Kft üzemében, akik többek között víztisztítással foglalkoznak,
- kézműveskedtek természetes alapanyagokból: körmönfonással, körmöcskézéssel készítettek karkötőket, tulipánokat nemezeltek,
- ismerkedtek helyi termékekkel, gyakorlati műhelyfoglalkozásokon lesték el a tejfeldolgozás titkait, készítettek kenyérlángost, kalácsot, lekvárt és süteményt, olasz tésztaételt házi készítésű tésztából és pizzát is,
- gyógyteákat ittak, csírákat kóstoltak, tyúkhúr- és csalánturmixot is fogyaszthattak, mint reggeli energiaital és megismerkedtek a növények egészségmegőrző, gyógyító hatásaival,
- filmet néztek a klímavédelmi törekvésekről,
- beszélgettek az okos házról, okos városról, a gázolaj-, benzin-, gázüzemű és villanyautók közötti különbségről.
S végül továbbadtak valamit a felszedett „tudásmorzsákból”: 30 km-es partyt szerveztek az ovisoknak, étellel, itallal, játékokkal, vagy szüleiknek, ismerőseinknek adták tovább a környezettudatos praktikákat – ennek eredményéről diákközgyűlésen számoltak be társaiknak és tanáraiknak.
Köszönetnyilvánítás
Köszönetet szeretnénk mondani a Fenntarthatósági témahét szervezésében és lebonyolításában nyújtott segítségéért Ott Gabriellának és munkatársainak, akik közreműködése nélkül nem valósulhatott volna meg ilyen színes és tanulságos programsorozat iskolánkban. Szeretnénk köszönetet mondani Lazányi Orsolyának is, aki munkatársaival együtt elhozta Budapestről és bemutatta a Cargonómia és Cyclonómia közösségi vállalkozások eszközeit és célkitűzéseit. Köszönjük Almási Gábor ügyvezető igazgató úrnak, hogy lehetőséget biztosított az Unichem üzemének meglátogatására. Köszönjük a Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesületnek is a színvonalas előadásokat és foglalkozásokat. Minden felnőtt és diák résztvevőnek köszönjük az aktív részvételt a programokon és reméljük, hogy „jó kolibri” módjára a jövőben mindenki egy kicsit tudatosabban tesz meg önmagához mérten mindent a környezetének védelme érdekében.