A fertőző betegségek megelőzéséről röviden
Számos minket fertőző vírus és baktérium emberről emberre cseppfertőzéssel terjed. A kézfogással, puszival járó testérintkezés, közös használatú tárgyak (pl. járművek kapaszkodói, kilincsek, telefonkagyló, italautomaták nyomógombjai, textiltörülközők, pénzérmék, számítógép billentyűzet, bútorok, WC-deszka, stb.) érintése, vagy a kórokozót hordozó személy köhögésekor, tüsszentésekor a levegőbe kerülő számos apró folyadékcsepp, mely kórokozók sokaságát tartalmazza, növeli annak kockázatát, hogy megfertőződjünk. A kórokozók az ép bőrön legtöbbször nem, ugyanakkor a testnyílásokon (pl. orr- és szájnyílás), a szem szaruhártyáján, nyálkahártyákon keresztül könnyen beléphetnek szervezetünkbe.
Néhány egyszerű szabály betartásával sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük megfertőződésünk esélyét:
I. Odafigyelés önmagunkra:
-Figyeljünk jobban az általános személyi higiéniánkra
-tisztálkodjunk rendszeresen a fogmosást is beleértve
-cseréljük kellő rendszerességgel és tartsuk tisztán ruházatunkat, törülközőnket és ágyneműnket
-mossunk rendszeresen és alaposan kezet kéztisztító szerrel (legalább szappannal, vagy kézfertőtlenítővel) és vízzel
-a mosdószivacsot, fogkefét, mosogatóruhát használat után érdemes alaposan átöblíteni, majd következő használatig kiszárítani, stb.
-Kerüljük el, hogy szennyezett kezünkkel a szemünkbe, szánkba nyúlunk.
-Szükség esetén egyszer használatos, tiszta papírtörlőket, zsebkendőket, kézfertőtlenítő kendőket használjunk – papírzsebkendő mindig legyen nálunk.
-Az általunk használt helyiségek levegőjét rendszeres átszellőztetéssel próbáljuk frissen tartani.
-Próbáljuk elkerülni a fertőződés veszélyét jelentő helyeket, pl. tömegközlekedési eszközök, nyilvános WC-k, tömegrendezvények és más zsúfolt helyek, tömeges megbetegedéssel fenyegetett/sújtott helyek/térségek, stb.
Fontos arra is odafigyelnünk, hogy
-étkezés előtt mindig mossunk kezet, továbbá kerüljük el, hogy kezünkkel fogjuk meg az élelmet, amit elfogyasztunk
-vegyük figyelembe, hogy az élelmiszerek felületéről (pl. almahéj), vagy csomagolásáról (pl. üdítős dobozról) evéskor, iváskor kórokozók juthatnak a testünkbe, ha lehet, tisztítsuk meg azokat
-WC-használat előtt is és azt követően is kezet kell mosnunk
-a tüsszentés, köhögés zsebkendőbe történjék: a szennyezett zsebkendőt ki kell dobni, utána tanácsos az azonnali kézmosás
-a testkontaktust érdemes elkerülnünk: kézfogás, puszi, ölelés
-a közös használatú, szennyezett tárgyakkal való felesleges érintkezést kerülnünk kell: érintésük után tanácsos az azonnali kézmosás
-a lázas, illetve a fertőző betegség tüneteit mutató személyeket lehetőleg kerüljük
-amennyiben bőrünk megsérül, a sebet megfelelően el kell látni és be kell kötözni
II. Immunrendszerünk működésének segítése:
-megfelelő ásványi anyag és vitaminbevitel útján (ha lehet, sokoldalú táplálkozással)
-elegendő folyadékbevitellel, a folyadékhiányos állapot megelőzésével
-rendszeres testmozgással a szabad levegőn
-a pihenőidőnk megfelelő kihasználásával
-a meghűlést okozó helyzetek elkerülésével (a szabadban tartózkodás az évszaknak, időjárásnak megfelelő ruházatban történjék)
-időben felvett védőoltásokkal
-a légutaink védekező képességét csökkentő dohányzás mellőzésével
III. Önmegfigyelés:
Ha a fertőzés egyértelmű tüneteit észleljük, a legjobb, ha orvoshoz fordulunk (először tanácsos telefonon felvenni a kapcsolatot) és kerüljük a közösséget, ezzel védve magunkat egy újabb fertőzéstől, másokat pedig attól, hogy mi magunk fertőzzük meg őket. Otthoni környezetben többnyire a gyógyulás is gyorsabb főleg, ha betartjuk az orvos utasításait is.
Törekszünk arra, hogy intézményünkben, tegyünk a hatékony megelőzésért, kérjük, gyermeke megfelelő tájékoztatásával segítse munkánkat. Hiszünk benne, hogy a higiénia nem pénz, hanem odafigyelés kérdése.
Köszönöm a figyelmét!